30 maja 2019r. w staszowskim Centrum Kształcenia Praktycznego i Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie, rozpoczęła się dwudniowa olimpiada pt. „Buduj z pasją”, której organizatorem była Krajowa Federacja Edukacji Zawodowej i Kultury Fizycznej „Budowlani”, we współpracy z Centrum Kształcenia Paraktycznego w Staszowie i Zespołem Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie. W tym wydarzeniu, o randze ogólnopolskiej, udział wzięło 14 szkół i centrów kształcenia: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdyni, Centrum Kształcenia Praktycznego w Staszowie – gospodarze olimpiady, a także:

Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu,

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie,

Zespół Szkół Budowanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie,

Zespół Szkół Zawodowych im. Marszałka F. Bielińskiego w Górze Klawarii,

Zespół Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach,

Zespół Szkół nr 1 im. Ambrożego Towarnickiego w Rzeszowie,

Zespół Szkół Budowlanych we Włocławku,

Zespół Szkół Budowalno-Energetycznych im. E. Malinowskiego w Ostrowie Wielkopolskim,

Państwowa Szkoła Budownictwa i Geodezji im. Henryka Łopacińskiego w Lublinie,

Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu,

Zespół Szkół Budowlanych w Krakowie oraz

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej.

W pierwszym dniu olimpiady odbyły się prezentacje uczestniczących w niej firm z branży budowlanej: Wienerbergar, Weber Saint-Gobain, Blue Dolphin Tapes, Rigips Saint-Gobain, Kubala, Sopro oraz Makita. Wśród zaproszonych gości byli, m.in. pelnomocnik wojewody świętokrzyskiego Wiktor Kowalski, starosta staszowski Józef Żółciak, wicestarosta Leszek Guzal, dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie Izydor Grabowski oraz staszowscy przedsiębiorcy. Równolegle do przeprowadzanych prezentacji odbyła się także część praktyczna olimpiady, w trakcie której uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami wykorzystania wiedzy, zdobytej w trakcie nauki. Część praktyczną olimpiady przeprowadzono w auli Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie. Pierwszy dzień olimpiady zakończono wycieczką do Zakładu Ceramiki Budowlanej Wienerberger w Oleśnicy.

W piątek 31 maja 2019, w auli Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie i Centrum Kształcenia Praktycznego w Staszowie,  odbyło się uroczyste podsumowanie dwudniowej Olimpiady Budowlanej „Buduj z pasją”.

Rozpoczęto od przeprowadzenia części teoretycznej. Po napisaniu testu, uczniowie pojechali do Kurozwęk, gdzie zwiedzali Zespół Pałacowy rodziny Popielów, wraz ze znajdującą się na jego terenie hodowlą bizonów amerykańskich. Jedną z atrakcji wyjazdu był koncert fortepianowy w wykonaniu Kamila Kondka, który zaprezentował utwory muzyki klasycznej oraz popularnej.
Tuż po powrocie, około godziny 13:00, rozpoczęto uroczystą galę podczas której nagrodzono najlepsze zespoły, rywalizujące ze sobą podczas olimpiady.
Spośród 14 szkół oraz Centrów Kształcenia Praktycznego biorących udział w budowlanej rywalizacji, na podium znalazły się następujące drużyny:
I miejsce Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu,

II miejsce Zespół Szkół Zawodowych im. Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii,

III miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu,

IV miejsce Zespól Szkół w Staszowie i Centrum Kształcenia Praktycznego w Staszowie,

V miejsce Zespól Szkół Nr 1 w Rzeszowie

Partnerami, a zarazem sponsorami olimpiady byli: Wienerbergar, Weber Saint-Gobain, Rigips Saint-Gobain, Blue Dolphin Tapes, Kubala, Sopro, Makita, Blachy Pruszyński, Firma Eko Dom oraz starosta piaseczyński Ksawery Gut. Natomiast sponsorami lokalnymi z terenu powiatu staszowskiego oraz Tarnobrzega byli: SkowBud, Multi-Max, Wrześniak Glassworks, BTBB Sp. z o.o. Huta Szkła, Supermarket Helena, Mrówka Staszów, Zespół Pałacowy w Kurozwękach, Biuro Rachunkowe – Anna i Krzysztof Jabczuga, Kemer Studio – fotografia profesjonalna, Studio wizażu – Sylwia Makeup, Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach oraz Mrówka Tarnobrzeg. Patronat honorowy nad olimpiadą objęli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, starosta staszowski Józef Żółciak oraz burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć. Oprawę muzyczną VIII edycji Olimpiady Budowlanej „Buduj z pasją” zapewniał zespół uczniowski „Staszicówka Band”, pod batutą Andrzeja Stawińskiego.

Opiekun olimpiady : mgr inż. Maria Słuja